Az lvilg ltalnos jelensge az regeds; a szlets magval hordozza az elmlst. Ez a vissza nem fordthat, krlelhetetlen biolgiai folyamat termszetesen vonatkozik kutyinkra is. A gazda, amikor megveszi az alig nhny hetes kiskutyt, mris szmolhat vele, hogy bartsguk csupn egyetlen rpke vtizedre, szerencss esetben 15-16 vre szl. Kutyink tlagos letkora ugyanis 10-12 v. Tallkozhatunk persze 16-20, st 22 ves ebekkel is, de ezek olyan ritkk, mint a fehr holl. Szerencsre az llatgygyszat rohamos fejldse s a korszer, termszetes tplls kvetkeztben az utbbi 50 vben jelentsen megnvekedett azoknak a kutyknak a szma, amelyek megkzeltik, elrik a maximlis letkort.
Az regeds lass folyamat, melynek sorn a szvetek s a sejtek jelents vltozsokon mennek keresztl. Egy-egy specifikus szvet sejtjei nem csupn szmukat tekintve, hanem mretkben is cskkennek. Ahogyan az llat egyre regebb lesz, az izomszvetben pldul az izomsejtek szma s mrete is cskken, vagyis sorvad, gyengl az llat izomzata. A szv teljestmnye s a vesk mkdse az reged llatokban szlssges esetekben akr 30, illetve 50 szzalkkal is cskkenhet. Az regeds teht egyfajta lepls. Ezt mindenkppen vegyk figyelembe, amikor sszelltjuk reged ebnk trendjt. Ahogyan a kutya egyre jobban korosodik, gy vltozik az tvgya is. Az letkorral prhuzamosan cskken az emsztrendszer teljestkpessge. Ezrt ids kutynk kevesebbet eszik, s a szmra nehezen emszthet eledelt esetenknt nem fogyasztja el, vagy vlogat.
Az ilyen - reged vagy reg - eb tpllsi szablyai ezrt tbb-kevsb megegyeznek a felntt kutyval, azzal a klnbsggel, hogy mr az esetleges kisebb etetsi hibk (pl. a rosszul megvlasztott tpllk) is hamar problmt okozhatnak.
Gyorsabban jelentkezik ugyanis ebben a korban a helytelen tpllkozs egyik legltalnosabb kvetkezmnye: az elhzs. rdemes ht az letkornak megfelel etetsi szablyokra odafigyelni s betartani azokat.
Az ids eb tpllknak ktharmad rsze hs, egyharmad rsze nvnyi eredet lelem legyen. Mr 5 ves kortl kezdve, fokozatosan cskkentsk kutynk napi csontadagjt, hogy a szkrekedst elkerljk. Kukoricval, borsval, babbal csak kismrtkben etessk az llatot. Az reg kutynak egybknt kb. egyharmad annyi tpllkra van szksge, mint egy kifejlett, ereje teljben lv llatnak. Ezen bell gyeljnk arra, hogy az idsd ebnek sovny, zsrszegny kosztot adjunk, mivel a zsrok emsztse nehz, tlzottan ignybe veszi a szervezett, radsul nincs szksg annyi kalrira, mint a mozgkonyabb, aktvabb, fiatal ebeknek. Ami pedig a sznhidrtokat (tsztaflk, rizs, burgonya stb.) illeti, ezeket fzzk meg, mert gy knnyebben emszthetk. Hasznostsukat egybknt vzben oldhat D-vitaminok bsges adagolsval mg inkbb megknnythetjk.
Sok tulajdonos gy vli, hogy ids kedvencnek ersen lekopott fogai, illetve hinyos fogazata miatt kizrlag folykony, ppes tel val. Erre azonban gy nincs szksg: mert a nedves, lgy eledelek, a hslevesbe vagy tejbe ztatott tpllkok teljesen megfelelnek, a tlsgosan kemny teleket viszont kerlni kell.
A tltplls minden korban veszlyes, de klnsen vonatkozik ez az ids kutyra, amely ha elhzik, akkor az amgy is fradt mozgs- s emsztszervei, rrendszere, szve csak fokozott munkval tudjk elltni a nagyobb testet, mint egybknt. Az ids (s kvr) eb sokkal hajlamosabb a klnbz betegsgekre. Az elhzs megelzhet helyes tpllssal s az idsebb korral sszeegyeztethet rendszeres mozgssal.
Mivel az reg kutya emsztszervei nehezebben dolgozzk fel a tpllk alkotrszeit, tancsos naponta tbbszr, kisebb mennyisgben etetni az ilyen ebet. Fontos rendszably: ne adjunk dessget az ids kutynak!
Tvhit, hogy a cukor pldul ersti a szvet. Az dessg kizrlag a tpllk hizlal hatst nveli, s nincs semmifle vitamin-, valamint nyomelemtartalma. Szksgtelen teht. Arrl nem is beszlve, hogy kifejezetten rontja a fogakat. llati eredet fehrjrl viszont minden tkezsnl gondoskodjunk: a hs, a tejtermkek, a tojs etetsvel az llat szervezetben fokozdik az ellenll kpessg a klnbz betegsgekkel szemben, javul az ernlte.
Az reged eb tpllka egybknt - a megfelel foszforarny mellett - 0,5 szzalkkal tbb kalciumot tartalmazzon, mint fiatalabb trsainak kosztja.
Vgezetl taln azt sem rt tisztzni, mennyit ihat az ids kutya. Nos, amennyit csak akar! Az ids eb szervezete meglehetsen rzkeny a folyadkvesztsre, ezrt gyeljnk arra, hogy brmikor ihasson, ha megszomjazik. |