A szuka vemhessge 58-65 napig tart. A vemhessg jelei az els hnap elejn jelentkeznek. Az llat feltnen nyugodtt vlik, nem szvesen ugrndozik, a szoksosnl jval tbbet pihen, alszik. tvgya fokozdik. Mivel s hogyan etessk a vemhessg ideje alatt kutynkat?
Ez id tjt a szuka szmra szksges tpanyagok nemcsak szervezetnek fenntartst szolgljk, hanem az embrik fejldst s nvekedst is. ppen ezrt a szukt szinte mr a przs pillanattl kezdve gy kell etetni, hogy fkppen a fehrjket, az svnyi skat s a vitaminokat tartalmaz tpllkok arnyt nveljk. A legjobban felszvd fehrjk a hsban s a tejtermkekben tallhatk. A magzatok fejldshez szksges svnyi skat idelis eloszlsban a csont tartalmazza.
Amennyiben a szuka kondcija elfogadhat, akkor nagyjbl ugyanolyan kalriartk tpllkkal etessk a vemhessg els kt-hrom hete alatt, mint amennyit a fogamzs eltt fogyasztott, de mindenkppen nveljk a magas biolgiai rtk fehrjk - pldul a hs, a ftt tojs stb. - arnyt, mert a magzatok fejldshez elssorban fehrjre van szksg. Az lelmiszeradagot - az llatorvos tmutatsai alapjn - A- s D-vitaminokkal, valamint svnyi anyagokkal egsztsk ki.
A vemhessg msodik felben a szuka krlbell 50 szzalkkal tbbet eszik, mint korbban, ugyanis ekkortl lesz rohamos a magzatok nvekedse. Ezrt ilyenkor mr naponta legalbb hromszor etessk, hogy egy-egy tkezs alkalmval ne terhelje tl a gyomrt.
A tpllk sszelltsnl, mennyisgnek meghatrozsnl mindenkppen vegyk figyelembe, hogy nem szabad az llatot tletetni, mert knnyen elhzhat, fradkonny, nehzkess vlhat. Az ilyen szuka ellse elhzdhat, ez pedig a magzatok pusztulshoz, st olykor mg az anyakutya elhullshoz is vezethet. A hinyos tplls termszetesen legalbb olyan veszlyes, mint a tletets!
A szuka vrmrsklett s az alom valszn nagysgt ugyancsak prbljuk j elre figyelembe venni. A kisebb termet ebek nha csupn egy vagy kt klykt hoznak ugyan a vilgra, de szmukra mr ez is meglehetsen nagy megprbltats! A kisebb termet fajtk egyedeinek energiaszksglete testtmegkilogrammonknt ugyanis viszonylag nagy, s ha nem tplljk ket megfelelen, akkor mg egy vagy kt kiskutya tejignyt sem kpesek kielgteni.
A nagy termet szukknak ugyancsak sok tpllkra - normlis napi tpanyagignyk kt-hromszorosra! - van szksgk, ha nagyobb szm utdot vrunk tlk.
Megfigyeltk, hogy ha a vemhes szukt rossz minsg koszton tartjk, klykein knnyebben alakulnak ki klnfle brbetegsgek (pldul a demodikzis). Nem lehet azonban figyelmen kvl hagyni a kls s bels parazitk invzijt sem.
Fontos, hogy a tenyszt ismerje az adott fajta "nvekedsi sebessgt". A klykkutyk elgtelen, lass fejldse ugyanis a legtbb esetben a vemhes szuka rosszul sszelltott trendjre vezethet vissza.
A szoptats szuka etetse
A szoptats szuka energiaszksglete jelentsen megnvekedik, hiszen az anyatejjel nagy mennyisg fehrjt, zsrt, svnyi anyagot vlaszt ki. Ennek ptlsrl gondoskodni kell. Ami a tpllk mennyisgt illeti, az llat ilyenkor krlbell ktszer, hromszor annyit eszik, mint a vemhessg eltt. Arra azonban gyeljnk, hogy ne adjunk a szuknak tlzottan nagy adagokat, illetve szkrekedst elidz tpllkot. Ezzel ugyanis knnyen elidzhetjk a hasfal s a hasizmok renyhlst, aminek az a kvetkezmnye, hogy a has nem nyeri vissza eredeti rugalmassgt, hanem petyhdt, lelg marad. A szuka napi telmennyisgt ppen ezrt osszuk fel legalbb 3-4 rszre, s gy knljuk neki. A tejkpzdsre serkenten hat a tejbe ztatott zabpehely, amihez foszforsavas meszet is adhatunk. Ezenkvl dara- s liszt-, valamint hslevessel etethetjk a szoptats szukt, amelybe apr hsdarabokat vgunk. Sok tejet semmikppen se adjunk, mert az anyakutya - kicsinyeivel egyetemben - blhurutot kaphat.
3-4 nap utn ezt a dits kosztot "masszvabb", fehrjeds telek vlthatjk fel. Persze, tovbbra is adjunk elegend kalciumot s foszfort, valamint csontot, mert a szuktl a tejjel egyetemben nemcsak a tpanyagokat vonjk el a klykk, hanem jelents mennyisg svnyi anyagokat is.
A szlets utni els idszakban egybknt a kiskutyk egyetlen tpllka az anyatej, amely tartalmazza az aprsgok fejldshez, gyarapodshoz szksges sszes elengedhetetlen tpanyagot. Ahhoz, hogy elegend teje legyen az anyakutynak, megfelel mennyisg llati fehrjt, zsrokat, sznhidrtot, vitaminokat s svnyi anyagokat kell kapnia. Nem teljes rtk tpllsa a tejkpzds cskkenshez, a tejelsi idtartam megrvidlshez, esetleg a tej sszettelnek a megvltoztatshoz vezethet.
Egy kzepes termet, 27-30 kilogramm testtmeg szuka tlagos tejtermelse a tejels egsz idszakban 26-36 liter kztt ingadozhat. Ez a mennyisg termszetesen fgg az llat kondcijtl, tovbb a tpllsi s tartsi krlmnyektl.
A klykket 40-45 napos korban kell elvlasztani az anyjuktl. Ezt termszetesen fokozatosan hajtsuk vgre: eleinte 1-2 rra, majd egyre tbb idre, az utols 2-3 napon pedig mr csak jszakra engedjk a kiskutykat a szukhoz. |